Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 22:49 Bu haber 1164 kez okundu
 
Fikret Orman'dan Federasyona Ağır Eleştiri!
Beşiktaş başkanı Fikret Orman, bugün düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
SPOR Haberi
Fikret Orman'dan Federasyona Ağır Eleştiri!

Beşiktaş başkanı Fikret Orman, Vodafone Park'ta düzenlediği basın toplantısıyla gündemi değerlendirdi. Esas sorumluluklarının Beşiktaş adına doğru şeyler yapmak olduğunu belirten Fikret Orman, " Kamuoyuna doğru mesajlar vermek, pozitiften beslenmek için gayret sarfediyoruz. Bazı gerçekleri ortaya koymalıyız. Hep özeleştiri yapmaya gayret ettik. Beşiktaş olarak kendi işimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Bu yüzden bazı maçlardan sonra hakem hatalarına değil kendimize bakmamız gerektiğini vurguladık. Taraftara şirin görünmek kolaydır. Esas sorumluluğumuz Beşiktaş adına doğru şeyler yapmak. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Beşiktaş'a sahip çıktık. Doğrusu ne ise onu yapmaya gayret ettik. Beşiktaş taraftarına her yerde sahip çıktık. Masanın üstüne vurmak yerine icraatlar gerçekleştirdik. Camialarla şahısları birbirinden ayırdık." dedi.

 

"VAR Uygulamasında Değil Uygulayanlarda Sıkıntı Var"

 

'VAR' sistemi hakkındaki düşüncelerini de ifade eden Orman, " Biz bugüne kadar kendi özeleştirmemizi yaptık. Beşiktaş kulübünün bir maliyeti var, rakip kulüplerinde bir maliyeti var. Geldiğimiz noktada hakemler de eleştiriliyor.Ben şahsen VAR uygulamasını eleştirmiyorum. VAR sistemi doğru bir uygulama. Bir maçta on dakika VAR uygulaması kapanınca ne kadar gerekli olduğu anlaşıldı. Hatayı yapan uygulama değil, insanlar. VAR sisteminin Türkiye'de uygulanışı rezalet. VAR uygulamasıyla Dünya Kupası'nda yüzde 99.3 başarı elde edildi. Sorumlulara VAR uygulamasıyla ilgili iyi eğitim verilmeli. VAR uygulaması yalnızca Beşiktaş'a uygulanmadı. Futbolcu topu eliyle durduruyor, penaltı verilmesi lazım, VAR uygulaması işlemiyor. VAR uygulamasını yöneten kişiler bizim aleyhimize çalışıyor. Yapılan hataların VAR ile ilgisi yok. Bu sorunların nasıl çözümleneceği belli değil. MHK doğrudan muhatabımız değil. Bizim burada muhatabımız Türkiye Futbol Fedarasyonu'dur. Soruyorum, sorunların çözümü için hangi eğitimler veriliyor ve bu iş için görev alan bir heyet mevcut mu? Biz VAR odasına hekemleri bırakıyoruz, görünüşte var mı var! Bu durum hem sistemi hem de hakemlere olan güveni zedeliyor. VAR uygulaması ile ilgili değil hakemlerin eğitimi ile ilgili sıkıntılar var. VAR uygulaması çok iyi fakat yönetenler hata içinde. Hakemler en küçük olayda bile VAR'a bakıyor. VAR uygulaması hata olan yerde devreye girecek. Her olay VAR'a gitmeyecek. Hakem VAR sistemi yokmuşcasına maçı yönetecek. Konyaspor karşılaşmasında çalınan penaltı komedi. VAR'a başvuruluyor, aynı şey. Peki o penaltı gol olsaydı ne olacaktı? Özür dilemek bu sorunları çözmüyor. Hakemler pırlanta gibi insanlar diyordum ancak artık fikrimi değiştirdim." diye konuştu.

 

"Maçlar Adil Yönetilsin"

 

Hakemlerin adil olarak maçları yönetmesinin önemine değinen Orman, "Beşiktaş, pış pış diyerek yönetilecek bir kulüp değil. Herkes işini yapsın. Hiçbir kulüp avantaj sağlama istemiyor. Cüneyt Çakır, Dünya Kupası'nda nasıl burada nasıl maç yönetiyor? Her kulübün hakemi mevcut. Her hakem her maça verilsin ve hakemler maçları adil yönetsin. Biz bu günden sonra iyi niyet peşinde değiliz. Kulüpler Birliği toplantısında da dile getireceğim. Maçlarımıza gözlemciler gelsin ve raporlama gerçekleştirsinler. O hazırlanan raporlar MHK'ya iletilsin. Ahbap çavuş ilişkisiyle bu işler yürümez." ifadelerini kullandı.

 

"Kulüpler Olduğu İçin Federasyon Var"

 

Kulüpler olduğu için federasyonun olduğunun altını çizen Orman, " Kulüpler, federasyonun kulüpleri değil. Her şey 2024'e odaklanıp kaldı. İki buçuk aydır federasyonda yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirilmiyor. Kulüpler birliği olarak ona yakın yazdığımız yazıya cevap alamadık. TFF'nin başka işi yok mu? Caner'e görüntüden ceza verileceği zaman federasyon gece yarısı toplanıp talimat değiştirirken Kulüpler Birliği söylediği zaman neden toplanılmıyor? Kulüpler var olduğu için federasyon var. Kulüplerin sıkıntılarını çözmek sadece Kulüpler Birliği'nin görevi değil. Beşiktaş, edep sahibi bir kulüptür. Her hareketimizi bu çizgide atıyoruz. Bu yalnızca bizim değil tüm futbol camiasının görevi." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: beşiktaş, fikret orman, türkiye futbol federasyonu, VAR, fikret orman açıklama
Yorumlar
Haber Yazılımı