Yazı Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 20:57 Bu yazı 393 kez okundu
 
Amniyotik Bant ve Gazetecilik
Kazım Akil
 
 

Amniyotik bant nedir? İlk aklınıza gelen bir bant çeşidi olduğu mu? O zaman sıkı durun" Siz de pekala ulusal basında gazetecilik alanında zirveyi zorlayabilirsiniz.   

 

Zorlayabilirsiniz diyorum çünkü Türk basın tarihi öyle bir haber skandalına imza attık ki bunun bir üstü daha olur mu bilemiyorum. Gerçi bu ülke GTA 4 şifrelerini "FETÖ şifreleri deşifre oldu" diye veren cevval gazetecileri de görmüştü ama bu kadar aklı ziyan bir haberi görmemişti.  

 

Gelelim başta TGRT Haber, Beyaz Tv ve Star TV gibi ulusal TV kanallarında da yer bulan o gazetecilik abidesi habere.   

 

Olay haberde sezaryen doğumu sırasında karnında "şerit bant" unutulduğunu iddia eden kadın hasta ve avukatı, hastane ve doktorlar hakkında dava açacaklarını söylüyorlardı.  

 

Peki hastanın "şerit bandı" sandığı amniyotik bant ifadesi gerçekten bir bant çeşidi miydi? Keşke öyle olsaydı da bu beyin yakan habere imza atılmasaydı.  

 

"Amniyotik Bant" tabiri tıbbi bir malzeme değil anne karnında bebeğe konulan bir teşhisti. Bunu hastanın bilmemesi hatta bilmediğini de bilmemesi bir nebze kabul edilebilir.  

 

Peki hastanın avukatı hiç mi "böyle bir şey olabilir mi?" diye düşünmez?   Peki ya bunu haberleştiren gazeteci, yahu neymiş bu "amniyotik bant" diye hiç mi bir araştırma yapmaz?   

 

Her türlü teknolojik imkanın olduğu günümüzde görevi doğru haber iletmek olan bir gazeteci nasıl olur da yapacağı haberi araştırmadan, içeriğini bilmeden üstünkörü hazırlayıp topluma sunar?  

 

Asıl sorun ise daha vahim. Asıl sorun; bu yanlış haberin ulusal basında bu şekliyle verilmiş olması.  

 

Hadi muhabir haberi yanlış hazırladı diyelim. Peki bu habere hiç mi bir editöryal kadro eli değmedi? Yazı işlerine hiç mi işi düşmedi bu haberin? Bu habere, haber müdürlerinin hiç mi gözü değmedi?  

 

Hepsi yapıldı ve hepsi oldu. Yalan yanlış hazırlanan haber topluma bu şekliyle sunuldu ve çoktan unutuldu.  

 

Allah daha beterinden saklasın!  

 
Etiketler: Amniyotik bant, amniyotik bant, gazetecilik amniyotik bant, amniyotik bant nedir
Yorumlar
Haber Yazılımı